Cilt Bakımı

Cilt Bakımı Nedir? Neden Gereklidir?

Cilt bakımı denilince akla sadece sorunlu ciltler gelmemelidir. Cilt bakımına 20 li yaşlardan itibaren başlanabilir. Böylece yaş ilerledikçe düzenli cilt bakımı yaptırarak leke kırışıklık sarkma gibi sorunlarla uğraşmak yerine bunlara önceden set çekip geciktirebilir ya da cilt problemlerinin oluşumunu tamamen engellemiş oluruz.

Cilt bakımındaki asıl amaç kozmetik olmamalıdır. Öncelikli hedef cildin sağlığıdır. Cildin temizliği erken yaşlardan itibaren ön planda tutulmalıdır. Günümüzde hava şartları beslenme bozuklukları,sigara ,stres,alkol vs gibi etkenler cilt bakımını daha da önemli hale getirmiştir.evde kişinin kendisinin yapacağı cilt bakımının  temizlik ve nemlendirici olması genellikle yeterli olacaktır.ciltte oluşabilecek sorunlar kişiden kişiye değişir. Yaşlanmanın, sarkmaların, lekelerin, kırışıklıkların önüne geçip engelleyebilmek ya da geciktirebilmek için ortalama ayda bir defa profesyonel cilt bakımı yeterli olacaktır.

Cilt bakımı cinsiyet ayırımı gözetmeksizin doğru ürünler kullanılarak uzman ellerde yapıldığı taktirde cildin yaşlanmasını geciktirebilecek en etkin sistemdir.

Normal Cilt ve Özellikleri

Cildinizdeki gözenekler ortalama genişliktedir. Burun ve çenede daha çok gözenek olabilir. Bu alanlar yanaklar ve göz çevresine göre daha yağlı olabilir, ama yinede siyah nokta ve sivilce sorunu görülmez. Genelde kızarıklık olmaz . Hava sıcak olduğunda cilt biraz daha yağlı, soğuk olduğunda biraz daha kuru olabilir. En kaliteli cilt olarakta adlandırılır. Yaş ilerledikçe derinin güzelliğini ve kalitesini kaybetmemesi için genç yaşlardan itibaren koruyucu bakım uygulanması ve doğru bakım ürünleri ile cildin desteklenmesi gerekmektedir.

Kuru Cilt ve Özellikleri : 

Kuru ciltlerde gözenekler küçüktür. Kuru cilt ince bir üst deriye sahiptir. Yağ salgısı normalin altında olduğundan görünümü mattır. Nem oranı çok düşük cilt daima gergindir. Daha az gözenek olan bölgelerde çatlayan alanlar bulunabilir. Yanaklardaki deri incedir.

Kuru cildin en büyük tehlikesi erken kırışmasıdır. Hassas bir temizleyici ile yıkandıktan sonra cildinizde gerginlik hissedersiniz, soğuk hava, rüzgar, uv ışınları, kötü hava şartları cildin kötüleşmesine sebep olabilir. Kuru ciltlerde erken yaştan itibaren bilinçli bir bakım uygulanırsa, erken yaşlanmanın önüne geçilebilir. Özellikle bu cilt tipinde nemlendirme ve besleme çok önemlidir.

YAĞLI CİLT VE ÖZELLİKLERİ

Genelde yağlı cilt tipi, problem cilt olarak tanımlanır. Yağlı, parlak ,kalın ve mat görünümündedir. Genişlemiş gözenekler (komedon) siyah noktalarla tıkalıdır. Bir takım kimyasal maddeler nedeniyle tıkanmış yağ bezinde akneye dönüşür. Yağlı cilt tiplerinde, yağ bezleri, yoğun olarak yağ üretir.

YAĞLI CİLT NEDENLERİ

Hormonel, ergenlik, yanlış beslenme, genetik etkenler, hamilelik, yanlış kozmetik kullanımı, stres, nemli sıcak hava ve ağızdan alınan birtakım ilaçlar yağlı cilt oluşumunun nedenleri arasındadır.

Cilt tipimizin oluşması ergenlik döneminde başlar. Fiziksel olgunluğu sağlayan hormonlar, yağ bezlerinin daha çok yağ üretmesine neden olurlar. Özellikle bu yaşlarda yağ üretimi fazla olan ciltler sivilce problemi yaşarlar. İlerleyen yaşlarda cildin yağ ve nem dengesi bozulur, cildin bazı bölgeleri kuru bazı bölgeleri ise yağlı olarak form alır. Hormonel değişiklerde adet düzensizliği, hamilelik döneminde yağ üretimi artabilir ve sivilce sorunu yaşayabilirler. Yanlış ve düzensiz beslenme de cildin yağlanmasına neden olur.

YAĞLI CİLT BAKIMI

Yağlı ve akneli ciltler farklı formlarda kendini gösterebilir. Her tip yağlı cilt için , cildi yağdan arındıracak ve temizleyecek ürünler, uygulanacak yöntemler çok önemlidir. Bu ürün ve yöntemler cildin yağ üretimini azaltırken doğal nemini de korur.

Bu tür ciltler bakım konusunda özel tedbirlere ihtiyaç duyarlar. Yağ üretimi fazla olduğundan gözenekler tıkalıdır, cilt nefes alamaz ve kan dolaşımı yetersiz olduğundan gri, mat görünümündedir. Yağlı deri parlar ve bu parlak görünümü gidermek için sürekli yıkama, pudrayla matlaştırma hissi duyulur. Bunlar çok yanlıştır çünkü cildin koruyucu tabakası bozulur ve cilt kuruyarak pul pul dökülmeye başlar. Dolayısıyla önce günlük temizleme, nemlendirme, koruma önemlidir. Bu ürün cildin yağlanmasını azaltarak komedon sivilce oluşumunu ve ilerlemesini önler, yağları kuruturken cildin nem dengesini korur.

Akneli Cilt ve Özellikleri 

Gözeneklerin içinde şeffaf yağ birikimleri mevcuttur. Neredeyse herkes bunları burun kenarlarında görebilir. Sıkışmış sebum havayla temas ettiğinde siyah bir renk alır. Siyah noktalar ve beyaz noktalar burun kenarları ve çene ortası gibi daha çok yağ bezinin bulunduğu alanlarda yüzeye çıkar. Bu tür sivilcelenmeler özellikle adet dönemi başlamadan önce ve menepoz döneminde ortaya çıkar. Bunun sebebi östrojen seviyesinde düşme ve androjen özelliği olan hormonlarda artıştır. Yağ, ölü cilt hücreleri ve bakteri ile karşılaştığında kırmızı enflamasyonlu sivilceler meydana gelir. Tipik akne lezyonu, kabarık kırmızı, genelde şişkin olur.

Karma Cilt ve Özellikleri 

En sık rastlanan cilt tipidir . Karma ciltte, T bölgesi olarak bilinen yanak, alın burun, çene kısmı yağlıdır. Diğer bölgelerde ise kurudur.

Karma ciltler için uygun bakım ürünlerini bulmak zordur. Dengesi çabuk bozulur. En doğru çözüm, yağlı ve kuru bölgeler için ayrı ürünler kullanmaktır.

LEKELİ CİLT VE ÖZELLİKLERİ

Cilt lekeleri hem erkek hem de kadınlarda en yaygın görülen rahatsızlıklardan biri. Sıklıkla yanak, alın, çene bölgesinde görülebildiği gibi, diğer vücut bölgelerinde sırtta, göğüste ya da el üstünde görülebilir.

Cilt lekelerinin oluşma nedenleri arasında, güneş ve solaryuma maruz kalmak (güneş lekeleri, yaşlılık lekeleri), hormonal değişiklikler (melasma), sistemik hastalıklar, enfeksiyon hastalıkları, ilaç kullanımı, yanlış kozmetik kullanımı ile oluşan lekeler sayılabilir. Cilt lekeleri doğuştan oluşabildiği gibi(cafe au lait) yaşamsal süreçte de ortaya çıkabilir. Cilt lekeleri iyi huylu leke özelliği taşıyabildiği gibi, kötü huylu ve malign nitelik de taşıyabilmekte. İyi huylu lekelerin tedavisi estetik kaygılar yönünden önem taşısa da, kötü huylu lekelerin hemen tedavileri yapılmalı.

Cilt lekesinin öncelikle hekim tarafından dikkatli fizik muayenesinin yapılması şarttır. Fizik muayene sonucunda elde edilecek; lekenin nedeni, yapısı, oluş zamanı bilgileri leke tedavisine yön verir.

Cilt Lekelerinde Tedavi Yöntemleri
Cilt lekelerinin tevdi yöntemlerinde kozmetik ürünlerin kullanımından başlayan, peeling uygulamaları ve son yıllarda uygulanan lazer –ışık sistemleri uygulamalarına kadar uzanan geniş bir alan mevcuttur.

Cilt lekesinin dikkatli muayenesi yapıldıktan sonra lekenin yapı ve formasyonuna uygun tedavi yöntemi belirlenir, bu tedavi yöntemleri arasında;
Peelingler:Cildin kozmetik yönden önem arzeden üst epidermis tabaksının soyulması işlemidir.
Uygulamada kimyasal asitler(AHA,lactic acid,…) kullanılabildiği gibi mekanik olarak dermabrasion cihazları ile soyulma işlemi yapılır.

Peeling ile cilt lekelerinin soldurularak yok olması amaçlanır.

Bu tedavi yöntemi seanslar şeklinde uygulanır,uzun bir süreçtir. Dermokozmetikler ve ilaçlar:Cilt lekelerinin tedavisinde kullanılan ilaçlar mevcuttur, bunun yanında çok sayıda dermokozmetik ürün cilt lekelerinin giderilmesi amacıyla kullanılmaktadır.Dermokozmetik ve ilaçlar ile cilt lekelerinin giderilmesinde kullanılan yöntem yaklaşık peelingler ile yapılan uygulamalarla benzerlik gösterir.

Hassas Cilt ve Özellikleri

Renk gözetmeksizin insanların cildi hassas olabilir. Ancak hassasiyet açık tenli ve renkli gözlü insanlarda daha yaygındır. Cilt hassasiyeti olan kişilerin ciltlerinin bariyer fonksiyonu azalmış demektir. Bu yüzden üzerine sürülen her şeye karşı savunmasızdır. Bu tür cilde sahip kişiler hassas ve soft ürünler kullanmalıdır.

Sivilceli Cilt ve Özellikleri

Sivilce, cildimizde bulunan yağ bezlerinin bir hastalığıdır. Yağ bezleri, avuç içi ayak tabanı ve ayak sırtı hariç, tüm vücut derisinde mevcuttur. Yağ bezleri, en fazla sayıda yüz, sırt, göğüs ve omuzlarda bulunmaktadır.

Bu bölgedeki yağ bezleri diğer vücut bölgelerine göre daha geniştir. Bu yüzden, sivilce hastalığı en çok yüz ve sırt bölgesinde görülmektedir.

Sivilcelenmenin şiddeti kişiler arasında farklılıklar gösterir. Sivilce bazen çok hafif seyreder. Ciltte yağlanma ve birkaç siyah noktacıktan ibaret olabilir. Bazen de tüm yüzü, hatta sırt bölgesini kaplayarak, derin ve kalıcı yara izi bırabilecek derecede şiddetli olabilir.

Sivilce ergenlik çağı hastalığı olarak bilinmesine rağmen, aslında tüm yaş gruplarını etkileyebilir. Yenidoğan bir bebekte bile sivilce görülebilir. Bazı kişilerde sivilce, 40’lı yaşlarda bile ortaya çıkabilir.

Değişik yaş gruplarında ortaya çıkabilen sivilce, daha çok genç erişkin hastalığıdır. Genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkar. Sivilceden etkilenen kişilerin %85’i, 12-24 yaş arasındadır.

Sivilce genç kızlarda adet döneminden bir yıl önce başlayabilir.