Sivilceli Cilt ve Özellikleri

Sivilce, cildimizde bulunan yağ bezlerinin bir hastalığıdır. Yağ bezleri, avuç içi ayak tabanı ve ayak sırtı hariç, tüm vücut derisinde mevcuttur. Yağ bezleri, en fazla sayıda yüz, sırt, göğüs ve omuzlarda bulunmaktadır.

Bu bölgedeki yağ bezleri diğer vücut bölgelerine göre daha geniştir. Bu yüzden, sivilce hastalığı en çok yüz ve sırt bölgesinde görülmektedir.

Sivilcelenmenin şiddeti kişiler arasında farklılıklar gösterir. Sivilce bazen çok hafif seyreder. Ciltte yağlanma ve birkaç siyah noktacıktan ibaret olabilir. Bazen de tüm yüzü, hatta sırt bölgesini kaplayarak, derin ve kalıcı yara izi bırabilecek derecede şiddetli olabilir.

Sivilce ergenlik çağı hastalığı olarak bilinmesine rağmen, aslında tüm yaş gruplarını etkileyebilir. Yenidoğan bir bebekte bile sivilce görülebilir. Bazı kişilerde sivilce, 40’lı yaşlarda bile ortaya çıkabilir.

Değişik yaş gruplarında ortaya çıkabilen sivilce, daha çok genç erişkin hastalığıdır. Genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkar. Sivilceden etkilenen kişilerin %85’i, 12-24 yaş arasındadır.

Sivilce genç kızlarda adet döneminden bir yıl önce başlayabilir.